Як і чим годувати дитину після року і до 1,5 років, продукти харчування, меню .

16.02.2017
Як і чим годувати дитину після року і до 1,5 років, продукти харчування, меню . після року

Як і чим годувати дитину після року і до півтора років, особливості харчування, зразкове меню

З моменту досягнення дитиною однорічного віку, його харчування поступово розширюється і змінюється. Але це зовсім не означає, що після року дитини потрібно переводити на доросле харчування, його травна система ще не готова до перетравлювання багатьох продуктів дорослого столу, а ферменти підшлункової залози і жовч ще не повністю функціонально активні.

Якщо харчування дітей до року висвітлюється у статтях і посібниках дуже докладно, то харчування дітей від 1 до 3 років приділяється набагато менше уваги. В цьому віці є особливості як у кількісному, так і якісному складі їжі, є обмеження на багато видів продуктів і особливості режиму харчування. Зазвичай медиками проводяться розмежування у харчуванні з 1 до 1,6 років, і харчування дитини від півтора до 3 років .

Харчування дітей до півтора років

Харчування дитини після 1 року змінюється, поступово і плавно наближаючись до столу дорослих. У чому особливості харчування після року:

 • діти стають більш активними і акуратними за столом, вони навчаються використання столових приладів, пиття з чашки, використання серветки
 • діти активно п’ють воду, запиваючи нею їжу, роблячи це багато разів за час прийому їжі
 • діти можуть приймати їжу в русі, часто їх складно утримати за столом, і вони періодично підбігають до матері, беруть шматочки їжі, і продовжують рух, крутиться на стільці, розкидають їжу
 • проявляють вибірковість в їжі, можуть перебирати їжу, викидаючи з тарілки те, що, на їх думку, несмачно, влаштовують «страйки», вимагаючи певної їжі.

Це особливості харчової поведінки дітей, всі батьки переходять через ці етапи становлення смаку і харчових звичок дитини.

Зазвичай в віці після року діти переходять на п’ятиразовий прийом їжі. Зазвичай режим харчування дитини виглядає як:

 • Сніданок 8.00-8.30)
 • Другий сніданок (10.30-11.00)
 • Обід (12.30-13.00)
 • Полуденок (15.30.-16.00)
 • Вечеря (18.30-19.00)

В перервах між прийомами їжі можуть бути невеликі перекуси фруктами або легкими десертами, соками, компотами. Важливо в ці перекуси не давати дітям калорійних продуктів (солодке печиво, булочки, солодощі, шоколад, цукерки), щоб до чергового прийому їжі у дитини виникало апетит.

Зазвичай діти на першому році життя в якості основного харчування отримують грудне молоко або адаптовані молочні суміші. Харчування дитини після 1 року зазнає деякі зміни в особливості від типу вигодовування:

 • При грудному вигодовуванні молоко матері поступово в денний час витісняється продуктами прикорму і стає додатковим харчуванням. Але, на думку ВООЗ, годування грудьми після року завершувати не потрібно, бажано продовжувати його до півтора-двох років, поступово і плавно відлучаючи дитини від грудей. У період до півтора років годування грудьми ще можуть зберігатися в денний час перед сном і як перекушування між прийомами їжі, годування поступово зводяться до смоктанню грудей на нічний сон і вночі, а також прикладання до грудей не для харчування, а здебільшого для спілкування і заспокоєння.
 • При знаходженні дитини на адаптованих сумішах. відбувається перехід на суміші-трієчки, особливі молочні продукти, які покликані замінити в цьому віці коров’яче молоко, не рекомендоване у харчуванні дітей раннього віку через високу алергенність. Суміш в основному дається на ніч, вдень замінюючись на звичайні продукти.

Чому змінюється раціон харчування дітей. Особливості травлення дітей.

Розширення раціону і зміна режимів живлення обумовлюється особливостями розвитку травного тракту дитини. Після року відбувається активне прорізування зубів жувальної групи (їх має бути 12 штук), відбувається різке підвищення концентрації травних соків і активності ферментів кишечника і підшлункової залози. Це сприяє полегшенню перетравлення нової і більш щільної їжі, її активне засвоєння.

Поява зубів вимагає підвищення жувального навантаження на них для правильного і повноцінного формування зубощелепного апарату та скелета обличчя. Дитина в цьому віці вчиться пережовувати шматочки їжі розмірами близько 2-3 см і щодо нещільної консистенції. Жування допомагає в розвитку м’язів та кісток щелепи, що формує правильний прикус і повноцінне подрібнення їжі для її активного переварювання.

 • Дитина починає споживати великі обсяги їжі на увазі збільшення обсягу шлунка приблизно до 250-300 мл, при цьому його спорожнення від їжі відбувається приблизно кожні 3-4 години з моменту попереднього прийому.
 • Це і зумовлює формування нового режиму прийому їжі, спочатку п’ятиразове, а по мірі дорослішання – переходу на чотириразове харчування віком до трьох років.
 • На добу об’єм їжі складає у цьому віці близько 1200-1300 мл, об’єм середньої порції харчування при пятиразовом харчуванні приблизно дорівнює 250 мл з невеликими відхиленнями в межах 30-50 р.
 • Консистенція їжі з появою зубів повинна поступово ущільнюватися від кашкоподібної до звичної їжі м’якої консистенції (відварні овочі, крупи, макарони, м’ясні котлети, тефтелі і тд.), яку можна кусати і жувати.

В цей період формуються харчові звички і уподобання в їжі, тому зараз саме час пропонувати дитині на пробу різноманітні (дозволені, корисні продукти, щоб він навчився їсти різну їжу. При прийомі їжі активно виробляються травні соки, що допомагає в активному засвоєнні їжі. У цьому віці важливо суворе дотримання режиму харчування, що допомагає до певного часу «включати» травлення і адекватно засвоювати всі компоненти їжі.

Особливості приготування їжі для дітей раннього віку

 • їжа повинна бути повноцінно термічно оброблена, продукти не повинні бути переварені, переважно парове приготування або варіння на повільному вогні
 • їжу готують безпосередньо до її прийому, неприпустимо її розігрівання і зберігання навіть добу в холодильнику, це різко знижує її харчову цінність і підвищує ризик її псування, обсіменіння небезпечними мікробами і харчових отруєнь, особливо в теплу пору року
 • супи та каші готують у протертому вигляді, овочі і фрукти розминають виделкою, м’ясо і рибу дають у вигляді фаршу, січених виробів або суфле
 • страви готують в вареному, тушкованому або паровому вигляді без додавання до них спецій, часнику і перцю.

Основні вимоги до раціону харчування дітей

Харчування дитини у віці до півтора років повинно бути:

 • правильним і збалансованим по всіх основних компонентів
 • меню повинно бути різноманітним, складеним на тиждень з різними стравами та продуктами
 • вивіреним по білках, жирах і вуглеводах, вітамінах і мінеральних компонентів.

Це досягається комбінацією в щоденному раціоні овочів та фруктів, м’ясних або рибних страв, молочної продукції, борошняних виробів і круп.

Важливо відразу ж визначитися, які продукти можна дитині, враховуючи стан здоров’я та особливості раннього розвитку.

У період першого року життя у дитини могла бути виявлена харчова алергія або індивідуальна непереносимість продуктів, що в період до двох-трьох років буде виключати ці продукти з раціону. По мірі дорослішання їх акуратно можна буде пробувати вводити в раціон харчування під контролем переносимості.

Порівняльна характеристика раціону харчування до 3 років

Короткий опис статті: харчування дитини після року рецепти Чим годувати дитину з року до півтора років. Про продукти харчування, калорійності, особливості режиму. Зразок меню для дітей після року. чим годувати дитину півтора років після року продукти харчування меню

Джерело: Як і чим годувати дитину після року і до 1,5 років, продукти харчування, меню | Абетка здоров’я

Як і чим годувати дитину після року і до півтора років, особливості харчування, зразкове меню З моменту досягнення дитиною однорічного віку, його харчування поступово розширюється і змінюється. Але це зовсім не означає, що після року дитини потрібно переводити на доросле харчування, його травна система ще не готова до перетравлювання багатьох продуктів дорослого столу, а ферменти підшлункової залози і жовч ще не повністю функціонально активні.

Як і чим годувати дитину після року і до 1,5 років, продукти харчування, меню . після року

Також ви можете прочитати