Щука і її поведінку

15.01.2018

картинки щуки

м Викса Нижегородська область

Такі різні щуки.

Щука і її поведінку

Перше, що бачиш в озері під водою, це дрібнота — окунькі, чебачка, щурята. Ведуть вони себе по-різному: чебачка відразу тікають, окунькі видаляються не поспішаючи, щурята стоять на місці до останнього.

На Уралі невеликих щук називають Шуро-гайками, а зовсім маленьких — олівцями. Саме «олівці» дуже близько підпускають до себе. А в безлюдних місцях щуки не бояться людей, і фотографувати їх — одне задоволення. Але все ж підпливати треба дуже обережно, повільно перебираючи ластами.

Світ під водою неймовірно цікавий, і часом важко сказати, що привертає більше — сама чи полювання або те, що доводиться спостерігати в цій загадковій для нас життя. Деякі епізоди залишаються в пам’яті назавжди. Одного разу я плив під водою вздовж заростей і вже на останніх секундах затримки дихання побачив попереду щуку. «Ех, думаю, не встигну допливти!» І раптом вона побачила мене, розвернулася і рушила назустріч!

Ще один випадок. Під листом латаття я помітив красиво освітлену щуку. Зазвичай вона таїться серед водоростей або притискається до дна. А тут варто відкрито, видно до найменших прожилок на плавниках. Чудовий кадр, а я без апарату! Дивлюся, міркую, як бути. Потім повільно відплив, вийшов на берег, схопив фотоапарат, повернувся назад. І що ж? Щука стоїть на тому ж самому місці!

На відкритій воді щука полохлива. Але варто їй зупинитися біля травинки або очеретинки, як вона завмирає — видно, вважає себе замаскованої. І тоді можна підпливти до неї зовсім близько. У той же час маскуватися щука добре вміла: трапляється, пропливаєш в метрі від неї і не помічаєш. Коли щуку не бачиш, вона таїться до останнього, а потім несподівано «стріляє» в сторону. Якщо ж помітиш її видали, то, тихенько рухаючись, можна підібратися на метр-півтора.

Мене цікавить запитання: чи завжди живе щука на одному місці чи ні? Буває, спугнешь її, вона помчить, а потім через деякий час знову зустрічається там же. Точну відповідь, напевно, дати важко. Багато що залежить від температури води. Влітку, в теплу погоду, дрібні і середні щуки тримаються на одному місці. Щуки побільше виходять на мілководді годуватися ввечері і вночі.

Щука і її поведінкуЯкщо немає риб’ячої дрібниці, то і щук не зустрічав. Коли на мілководді температура води знижується (приблизно нижче -10 °), дрібнота відкочовує на глибину, а слідом за нею йдуть і щуки.

Я помітив, що в великому озері в залежності від того, спекотне літо або холодна, щук то більше, то менше. Спекотне літо — під водою більше трави, більше трави — більше корму для риб’ячої дрібниці, а отже, і для щук.

Іноді хижачки задають мені загадки. Рано вранці я зустрічав щук, у яких голова в траві, а тулуб назовні. При спробі схопити за хвіст, вони тут же ховалися. Думаю, це були сплячі щуки. Вночі ж вони не сплять, чатують видобуток.

Ще одна загадка. Бачив, як стоїть щука широко розкриває і закриває пащу. Враження таке, що позіхає. Навіщо вона це робить? Проштовхує пишу далі? Очищає зябра або рот від застрягла луски?

Щукам не відмовиш в кмітливості. Одного разу я зустрів Щуренко у купини, став до нього підпливати, а він крізь купину — на іншу сторону. Обходжу купину навколо, а щуренок — назад крізь купину. Так і грали ми з ним «в хованки», поки не набридло.

Якось взимку на незамерзаючому мілководді зустрів шурогайку. Ганявся, ганявся за нею, а вона від мене під лід, де глибина була сантиметрів двадцять. Зрозуміла, що там мені її не дістати?

Дуже зручно фотографувати риб, притиснувши їх в затоці до берега. Якщо плисти повільно, не дуже наближаючись, то риби не ховаються і досить спокійно «позують». Мені навіть вдавалося заганяти в заливчики невеликих щучек для зйомки. Але це не завжди виходить. З одного щукою я вдосталь награвся в догонялки: вона вперто не бажала плисти в потрібному мені напрямку і прагнула втекти на глибину. Я запливав з глибокої частини і поступово притискав її до берега. Але, зрозумівши мій задум, вона додавала ходу і намагалася викрутитися. Тоді я знову робив гак на глибину, і все повторювалося спочатку. Щука попалася з характером і все-таки втекла. Довелося шукати іншу «натурницю».

Цікаво вести підводні спостереження вночі. Це дуже незвичайне видовище: бачиш, стільки, скільки вихопить з темряви промінь ліхтаря. Всі риби яскраво-білого кольору. Щуки зазвичай спокійно зависають у товщі води або лежать прямо на дні, якщо воно чисте або покрито травою. Так вони чатують видобуток. Але трапляються вночі і нервові щуки. Ледве промінь торкнеться їх, вони моментально «стріляють» у темряву.

Під час одного нічного запливу я злякав окунька. Звідкись вискочив щуренок, секунда — і переді мною чудовий кадр: щуренок з окунцем в зубах. Але поки я зрозумів, що треба знімати, щуренок кинувся прямо під мене і зник в каламуті, яку я підняв ластами.

Щука і її поведінкуНа фото щука вистачає жертву поперек тіла.

Мені завжди хотілося побачити, як щуки полюють. Одного разу у мене на очах щуренок кинувся на чебачка і через мить вже плив з роздутий черевцем. Цей напад я сам і спровокував: чебачок, злякавшись мене, почав тікати, тут-то щуренок його і схопив.

Іншим разом в затоці я натрапив на невелику щучку з Щуренко в пащі. Картинка, треба сказати, комічна: прямо собака з кісткою в зубах.

З тих пір я поставив собі за мету зняти обідають щуку. Але в природі подследіть цей момент дуже важко. Ось я і придумав. Зловив Щуренко сантиметрів десяти. Виловив руками — дітвора навчила. Посадив його в акваріум, де плавали карасик і два гольяна. На ранок одна рибка зникла — з’їв щуренок. Тоді карасика я прибрав, а гольяна залишив.

Але мій зубастий мешканець на нього — нуль уваги. На другий день така ж картина — цілий гольян. І лише на третій день я побачив те, чого очікував.

Щука і її поведінкуГолодний щуренок почав полювання. Розвернувшись, він став повільно підпливати до гольяну, трохи рухаючи грудними плавниками, і раптом блискавкою кинувся на нього. У наступну мить хижак плив уже з видобутком в зубах. Незважаючи на опір гольяна, щуренок міцно тримав його поперек тіла. Потім якимись невидимими рухами щелеп він почав переміщати жертву, розгортаючи її головою в пащу. Ніяких жувальних рухів видно не було, але все відбувалося досить швидко. Поступово гольян почав зникати. Хвилини дві з пащі стирчав ще кінчик його хвоста, потім зник і він.

Так і став щуренок зарплату платитиме акваріумі, регулярно, раз на три дні, отримуючи по рибку.

Пізніше я відпустив свого вихованця в озерце. Щук там не було, а гольянов багато. Так що він, напевно, і до цього дня полює за ними.

Джерело: Щука і її поведінку

Також ви можете прочитати