Підключення ламп денного світла, несправності ЛДС

05.07.2016

Про лампах денного світла простими словами.

Про лампах денного світла простими словами.

У наш час лампи денного світла (ЛДС) отримали досить широке поширення, вони більш економічні в порівнянні із звичайними лампами розжарювання. По тону світіння вони поділяються на три види: дають холодний білий, теплий білий, жовтуватий світло. У сучасних ЛДС, у порівнянні зі старими моделями, більш висока світлова віддача, а також вони володіють поліпшеним спектральним складом. У цій статті ми розповімо як влаштована лампа денного світла і наведемо схеми підключення ЛДС до побутової мережі ̴ 220 вольт.

Підключення ламп денного світла, несправності ЛДС

Як влаштована ЛДС і принцип дії.

За своїм конструктивним виконанням ЛДС можуть бути кільцевої форми, прямими трубчастими, U-подібної форми, компактні виті. Останні, як правило, мають цоколь Е14. Е27 або Е40 з вмонтованим електронним баластом (енергозберігаючі лампи).

Не дивлячись на різноманітність форм, у всіх цих ламп є покрита люмінофором колба з електродами типу спіралей по краях, колба заповнена інертним газом і парами ртуті. У момент включення через електроди протікає струм, спіралі нагріваються і починають випромінювати електрони, відбувається розряд між протилежними кінцями. Потік електронів стикається з атомами парів ртуті, в результаті чого виникає ультрафіолетове випромінювання, яке, в свою чергу, поглинається шаром люмінофора, яким покрита колба. Таким чином відбувається перетворення УФ випромінювання у видиме світло.

Малюнок, що пояснює роботу лампи денного світла:

Підключати лампу безпосередньо до мережі не можна, спіралі перегорять моментально. Щоб цього не сталося застосовують баласт (дросель, що має індуктивний опір), який обмежує струм через спіралі, а так само в схемі варто стартер, його роль полягає у тому, щоб напруження електродів відбувався тільки в момент включення, а коли лампа загорілася, відключити напругу спіралей.

Зовнішній вигляд дроселя і стартера зі знятим ковпачком зображений на знімках нижче:

Схема підключення ЛДС до мережі через дросель і стартер.

Схеми підключення прості, тому пояснювати тут особливо і нема чого. Живлення подається через дросель на нитки напруження протилежних сторін колби, до вільних кінців ниток підключений стартер. Друга схема розрахована на підключення двох ламп денного світла до одного дросселю. Конденсатор на вході служить фільтром з харчування, на ньому так само гаситься частина реактивки, яку виробляє дросель, тому енергоспоживання трохи знижується.

При використанні другої схеми для підключення двох ламп через один дросель майте на увазі, що сумарна потужність двох ламп не повинна перевищувати ту потужність, на яку розрахований дросель. Наприклад: Рдр. 40Вт = Рл1 20Вт + Рл2 20Вт.

Підключення ЛДС через електронні баласти.

Використання для підключення ЛДС до мережі електронних баластів позбавляє від застосування дроселів і стартерів, а так само не вимагає підключення додаткових елементів. Такий пристрій запалює лампу моментально, без характерних миготінь під час включення. Зовнішній вигляд пристрою зі знятою кришкою показаний на наступному знімку.

Це електронний баласт, що дозволяє підключити до побутової мережі одну лампу денного світла.

На наступному знімку показаний ЕБ «Quicktronic» на дві ЛДС.

Як правило етикетка, розташована на корпусі пристрою містить детальну інформацію, на ній написані всі параметри пристрою, і намальована схема підключення. Тобто куди підключити мережу, а куди лампи, розбереться навіть піонер з гуртка «Умілі руки». Ще раз хочу звернути вашу увагу, уважно дивіться на потужність електронного баласту, і на потужність лампи, яку ви зібралися до нього підключити. Якщо потужність лампи перевищує потужність ЕБ, останній вийде з ладу однозначно.

Несправності. Перевірка ламп.

Бувають випадки виходу з ладу стартерів, рідше дроселів, але основний, і досить частою причиною, чому ЛДС перестала цікавитися, є перегорання вольфрамової спіралі. Чим довше експлуатується лампа, тим більше вольфраму випаровується з нитки і осідає на краях колби, про що свідчать потемніння люмінофора в районах спіралі. Наявність темних плям говорить про те, що якщо лампа ще і працює, то працювати їй залишилося зовсім не довго, і незабаром її необхідно буде міняти. Коли нитка стоншується, вона перегорає.

Несправність дроселя полягає в обриві його обмотки. При межвитковом замиканні дросель сильно гріється, при цьому з’являється характерний запах горілої ізоляції. Несправний дросель може служити причиною виходу з ладу самих ламп.

В стартері зазвичай виходить з ладу конденсатор, підключений паралельно неонової лампі. Якщо у вас такий випадок, стартер необхідно замінити. При виборі заміни зверніть увагу на напругу, на яку він розрахований, якщо у вас світильник з однією лампою і одним дроселем (дивись схему підключення 1-й варіант), стартер потрібно ставити на 220 або наприклад підійде імпортний аналог Philips S-10. Якщо у вас двухламповый світильник з одним дроселем (дивись схему підключення 2-й варіант), ставте стартери 20С-127 або імпортні Philips S-2.

Перевірка лампи зводиться до того, щоб переконатися в цілісності спіралей з обох сторін колби. Для цього нам буде потрібно тестер або цифровий мультиметр. У багатьох мультиметрах є функція звуковий прозвонки, можна скористатися їй, або включити найменша межа вимірювання опорів. Нижче на першому фрагменті знімка видно, що при перевірці однієї з ниток її опір склало близько десяти ом, робимо висновок, що спіраль ціла. Перевіряємо другу нитку, на другому фрагменті знімка бачимо, що мультиметр показує повний обрив, висновок — нитка несправна.

СХЕМИ ПІДКЛЮЧЕННЯ ЛЮМІНЕСЦЕНТНИХ ЛАМП OSRAM.

Для збільшення картинок клікніть мишкою на зображенні.

Короткий опис статті: світильники денного світла Підключення ламп денного світла, несправності ЛДС Схеми підключення ламп денного світла, несправності світильників ЛДС, як перевірити лампу денного світла

Джерело: Підключення ламп денного світла, несправності ЛДС

Про лампах денного світла простими словами. Про лампах денного світла простими словами. У наш час лампи денного світла (ЛДС) отримали досить широке поширення, вони більш економічні в порівнянні із звичайними лампами розжарювання.

Також ви можете прочитати