Герб львова історія опис і символіка

15.01.2018

Герб Львова: історія, опис та символіка

Лев є головною фігурою міського герба Львова. З чого починається історія Льва в цьому місті? Що означає герб Львова?

місто Лева

Місто існувало ще в XIII столітті, перші згадки в письмових джерелах датуються 1256 роком. В ті часи західні українські землі входили до складу Галицько-Волинського князівства, королем якого був Данило.

У XIII столітті Данило заснував багато міст, вважається, що Львів був один з них. Галицький правитель назвав місто на честь свого сина Лева і зробив його столицею князівства. Львів розташувався на семи пагорбах, точно так же, як і Рим.

Через місто проходили важливі торговельні шляхи. Тому Львів дуже швидко став культурною і торгової європейською столицею. На ринковій площі збиралися купці з різних куточків світу.

За всю свою історію місто було під владою багатьох держав. Польща, Німеччина, Австрія, Росія в певний час включали Львів до складу своїх земель. Кожна з цих країн залишала тут свій слід.

Герб львова історія опис і символіка

Герб Львова

Герб є офіційним символом міста. Існує Малий і Великий герб Львова. На Малому гербі зображено золотого кольору лев, який знаходиться в арці міських воріт. Лев крокує в праву сторону, передня лапа його трохи піднята.

Герб львова історія опис і символіка

Ворота є частиною кріпосних стін Старого замку, у них немає ні грат, ні дверей. На їх вершині розташовано три вежі. Вся композиція знаходиться на блакитному тлі гербового щита.

Основа Великого герба — це щит з сюжетом, який зображений на Малому гербі. Зверху на ньому знаходиться міська срібляста корона з трьома зубцями.

З одного боку гербового щита знаходиться лев з короною на голові. Він стоїть на задніх лапах, а двома передніми притримує щит. З іншого боку стоїть воїн.

Внизу герба знаходиться тризуб і в’ється жовто-блакитна стрічка.

Герб львова історія опис і символіка

Символіка герба

Лев є головною фігурою, вміщеній на герб Львова. Що означає цей символ для міста? В першу чергу лев — це «говорить» або «голосний» геральдичний символ, так як він безпосередньо пов’язаний з назвою міста.

У геральдиці лев свідчить про шляхетність, силі й довготерпіння. На міському гербі зображено «повстає» лев — така поза для цієї тварини в геральдиці зустрічається найчастіше.

Золотий колір говорить про багатство і справедливості. Цей колір символізує сонце або монарха, тому він часто був присутній в символіці правлячих династій.

Блакитний фон є символом величі, чистоти і неба.

Великий герб міста з’явився набагато пізніше. Стрічка і тризуб внизу щита є національними українськими символами, який означають єдність і соборність країни.

Герб Львова: історія

З початку заснування міста лев вважався головним його символом. Крім цього, він вважався символом правлячої династії галицьких князів Романовичів. Фігура лева зображувалася на предметах побуту і на княжих печатках. У деяких документах Галицько-Волинське князівство згадувалося в якості Королівства Львів.

Уже в XIV столітті лев зображувався на печатках, прапорах і гербах біля замку, який мав одну або три вежі. Спочатку лев зображувався дерся нагору на скелю, а на голові його була золота корона.

Використовувати герб Львова у всіх ділових документах, вільно зображати його на картинах і архітектурних спорудах офіційно дозволив король Сигізмунд в 1526 році, коли землі перебували під владою Польщі. З тих пір фігура лева стала не просто територіальним символом, але і торговою маркою міста, яку на свої вироби поміщали ремісники.

Папа Римський в 1586 році дає особистий дозвіл на використання герба. Правда, в нього були внесені зміни: в лапах лев тримав зірку з вісьмома променями і три пагорба. Під час Першої світової війни місто було частиною Польщі, і до герба додалася червоно-чорна стрічка з девізом на латині «Завжди вірний».

У радянські часи замкові вежі стали червоного кольору, а на середній з’явилося зображення серпа і молота. У 1990 році гербу повернули його історичний вигляд.

Джерело: Герб Львова: історія, опис та символіка

Також ви можете прочитати